Evden eve, Ofisten Yeni Ofise Taşımacılık
Hemen Taşı

0534 304 32 52

Şubeler

Ankara, İzmir, İstanbul

Taşınma Nedeniyle İşten Ayrılma ve Tazminat

Taşınma nedeniyle işten ayrılma ve tazminat almak Taşınma nedeni ile işten ayrılma tazminat alınır mı? Başka şehre taşınmak tazminat gerektirir mi? Evet diyebiliriz, mevzuyu detaylı bir halde inceleyeceğiz cevabımız Hayır da olabilir. Aslında bir yolu var. Ama nasıl? Güncel 2020 – 2021 senesinde taşınma gerekçesi ile işten ayrılma tazminat durumu olabilir. Gelin taşınma nedeniyle işten ayrılma tazminat durumu beraber inceleyelim. İşyeri adres değişikliği nedeniyle işten ayrılma durumu ve Yurt dışına taşınma nedeniyle işten ayrılan kıdem tazminatına hak kazanır mı mevzularına değineceğiz. Türkiye’nin en oldukça tercih edilen nakliyat firması ile güvenle taşınacaksınız.

Taşınma nedeniyle işten ayrılma İstanbul taşınma nedeniyle işten ayrılma ve tazminat hakkı

Taşınma Nedeni İle İşten Ayrılma Durumu

Belirli nedenlerden dolayı kent ya da ikamet değişiklik yapma durumu gerçekleşmektedir. Ev taşıma ya da Taşınma sebeplerinin başlangıcında iş değişikliği ya da mevcut iş yeri konumuna daha yakın bir konutta ikamet etme gibi sebepler gelmektedir. Kirada oturan bireylerin de kontrat zamanının yenilenmemesi nedeni ile ev nakliyat durumu unutulmamalıdır. Taşınma durumunun büyük bir bölümü belirleme olma ve ev değişikliğinin mecburi olması gibi nedenlerden meydana gelmektedir.

Güncel Taşınma Sebebiyle İşten Ayrılmak

Taşındığınız için işe gelmeme gibi bir vaziyet olamaz. Aynı şekilde işten ayrılma kıdem tazminatı alabilmek için de haklı bir gerekçe değildir. Bu vaziyet genelde işvereninizin yeni taşındığınız kent ya da ilçede şubesinin bulunması şeklinde gelişebilir. İşverenin şubesi olsa bile o şubeye tayininizi istemeniz için de bir gerekçe değildir. Söz mevzusu atama ve tayinleri işverenin biz ati kendi inisiyatifinde yapması gereklidir. Dolayısıyla taşınma nedeniyle işten ayrılmak ve tazminat almak gibi bir vaziyet gelişmez.

Başka şehre taşınmak tazminat gerektirir mi?

Başka şehre taşınmak tazminat gerektirir mi? Hayır gerektirmez. Çalıştığınız kurum hususi sektör ise tamamiyle işverenin istifindesiniz demektir. Eğer iş sözleşmenizi İş Kanunu’nda belirtilen haklı bir nedenden dolayı feshetmiş iseniz, Bu durumu da işten ayrılma aşamasında yazılı olarak beyan etmiş iseniz tazminat istek edersiniz. Kazanma şansınız büyük olasılıktır. Fakat haklı bir gerekçe olmaksızın işten ayrıldınız diyelim, evet bu durumda tazminat istek etme hakkınız bulunmuyor. Türkiye’de çabalama süresi haftalık toplam 45 saate muadil gelir. Çalıştığınız vakit aralığına muadil gelen saat süresi haftalık 45 saati geçiyor ise işvereniniz fazla çabalama tutarı yatırmak mecburiyetindedir. İşveren fazla mesailerinizi yatırmamış ise bu durumda ödenmeyen fazla mesaileriniz için iş mahkemesine dava açma hakkınız bulunmaktadır. Önceki misal emsal kararlar olduğundan, kazanma şansınız oldukça çok yüksektir.

Taşınma Nedeni İle İşten Ayrılmak Ve Tazminat Alımı

Taşınma nedeni hukuken verilmiş bir izin düresi bulunmamaktadır. Çalışan bireyin işten bu nedenden dolayı izin alabilmesi tamamiyle işveren tarafın inisiyatifi ile ilgilidir. İzin alınamaması halinde çalışanın işten ayrılması makul bir vaziyet değildir. Taşınma durumu niçin gösterilerek işten ayrıldığında kıdem tazminatı almak olası değildir. İşveren tarafın taşınılan diğer bir şehirde mevcut olan bir iş kuruluşu olsa dahi, çalışanın o bölgeye belirleme istemesi de haklı olarak görülen bir niçin değildir. İşveren tarafın çalışan tarafın evine daha yakın bir şube için belirleme durumuna izin vermesi gene işveren inisiyatifi ile ilgilidir. Taşınma nedeni ile işten ayrılma durumu tazminat durumuna yol açan bir niçin değildir.

Türkiye’de Sadece Demircan Nakliyat Eşyalarınızı Tüm Risklere Karşı Sigortalıyor

Sigortalı Nakliyat Sözleşmesi İle Eşyalarınızı Tüm Risklere Karşı Sigortalayın Sigorta Garantili Olarak Rahat Taşının.

 

İşten Fesih Etme Hakkı

Çalışan bireyin sağlığının, yaşama biçiminin iş niteliği dolayısı ile tehlikeye girmesi, İşçinin çalmış olduğu iş ile bağlantılı olmayan bulaşıcı bir hastalığa yakalanması gibi durumlarda fesih etmek mümkündür. Bu maddeler içinde çalışan bireyin devamlı olarak yakından müzakere sağlamış olduğu işverenin bulaşıcı olan bir hastalığa yakalanması da eklenmelidir. Ahlaki kuralların haricinde sergilenmiş olan davranışlarda fesih nedeni olarak sayılır. İyi niyet kurallarının ihlal edilmesi halinde da kontrat bitiminde ya da kontrat bitmeden ilkin fesih etme sebepleri içinde sayılabilmektedir.

Taşınma nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı

İşten ayrılma halinde işsizlik maaşı başvurusunu İŞKUR il müdürlükleri ve SGK vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz. İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu E Devlet sistemi üstünden de yapılabiliyor. Genel koşullar ve şartları mevcuttur. İşten çıkmadan ilkin çabalama süresi koşulunu karşılamanız halinde işsizlik maaşı alırsınız.

Nakliyat Fiyat Hesapla

Taşınma Nedeniyle İşten Ayrılma ve Tazminat Hakkında Bilmen Gerekenler

Zorlayıcı sebepler olmaksızın işten ayrılma halinde tazminat almak olası değildir. Buna taşınma nedeni ile işten ayrılmak da dâhildir. Taşınma durumu işveren ile konuşulmalı ücretli ya da bedava olarak süreli izne çıkılmalıdır. Bu izin çeşidini çalışana vermek gene işverenin inisiyatifine kalmış olan bir durumdur. Başka bir yerde çalışmaya başlayan ya da çalışan eşe daha yakın olma niçin ile de işten ayrılma halinde gene tazminat hakkı bulunmamaktadır. İstanbul evden eve nakliyat firması olarak İstanbul Anadolu yakası evden eve nakliyat bölgelerinde ve Avrupa yakası evden eve nakliyat ilçeleri başta olmak suretiyle bütün Türkiye geneli hizmetinizdeyiz.


Taşınma Nedeniyle İşten Ayrılma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Taşınma nedeniyle tazminat alınır mı?

Taşınma nedeniyle tazminat almak için işe gelmeme ya da işten ayrılma gibi keyfi nedenler kıdem tazminatı alabilmek için haklı bir niçin değildir. Bu nedenle keyfiyet değil işverenin sizi işten çıkarması halinde tazminat alabilirsiniz.

İşçi diğer şehre taşınırsa tazminat alabilir mi?

İşçi, İş Kanunu’nda belirtildiği gibi haklı bir niçin ihtimaller içinde halinde işten ayrılır ise kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir. Bunun haricinde diğer bir şehre taşınmak İş Kanunu’na göre işçinin iş sözleşmesini sona erdirmesine bir gerekçe sayılmaz. Şahsi bir karar opsiyonu olmasından haklı bir niçin değildir, bundan dolayı işçi tazminat alma hak kazanmaz.

İl değiştirince tazminat hakki olur mu?

Maalesef işyerinden kendi talebi ile çekilme ederek ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanmaz. Ayrıca işçinin kendince haklı sebepler ile il değişikliği yapmak zorunda olduğu için çekilme etmesi de tazminat almasına haklı bir niçin değildir. Bu durumu değiştirmez.

Yurtdışına giden tazminat alabilir mi?

Yurtdışında çalışan işçinin kıdem tazminatı hakkı şu şekildedir. Yurtdışına giden birçok işçiye genelde 1 senelik iş sözleşmesi ya da 2 senelik iş sözleşmesi imzalanır. Belirli süreli iş sözleşmesi imzalatıldığı için ve imzalanan kontrat muayyen süreli olduğu için tazminat ödenmez. Yani işçi bunu en başlangıcında kendi kabul ettiğinden iş bitiminde de kıdem tazminatı hakkında sahip değildir diye işçiye kıdem tazminatı ödenmiyor.

2021 kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi?

İşten kendi rızası ile ayrılan yani çekilme eden işçinin kıdem tazminat istek hakkı bulunmuyor. Lakin işçi, “İş mevzuatında yayınlanan haklı bir sebep” izah edebilir ise işyerinden ayrılması durumunda, işi kendi bırakmış olsa bile kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir. Bu ucuz aleni durumu ilaveten incelemenizde yarar var. İşyerindeki ağır çabalama şartları işçinin sağlığı bozulur ise (iş kazası, meslek hastalığı gibi.) işçi iş akdini bu nedenden dolayı tek taraflı kendisi feshederse kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir.

Adres değişikliği nedeni ile tazminat alabilirmiyim?

Tek başına adres değişikliği İşyeri taşınması tazminat nedeni değildir. Peki adres değişikliği nedeni ile tazminat alabilir miyim diyenleri duyar gibiyiz. Maalesef tek başına bu bir gerekçe değildir.

Hemen Ara